Systémy kontroly a řízení jaderných zařízení
Společnost dataPartner navrhuje, projektuje, vyrábí, zkouší a uvádí do provozu přístroje pro ex-core měření neutronového toku v jaderném reaktoru, systémy měření a regulace reaktoru, bezpečnostní havarijní řetězce, systémy pro ruční a automatické řízení výkonu reaktoru a pulty operátorů. Kromě operativních nabídek na realizaci specifických dodávek na základě poptávek provozovatelů jaderných zařízení nebo jejich velkých dodavatelů, nabízí společnost dataPartner některá již hotová řešení:
Diverzní provedení aparatur neutronové instrumentace, které se podílejí na zajištění bezpečnostních funkcí je přímo vyžadováno normativy INSAG-10 IAEA Defence in depth in nuclerar safety (ČSN EN IEC 61513 ustanovení ochrany do hloubky). Společnost dataPartner se proto uchází o možnost dodávat pro energetické modulární reaktory SMR jako diverzní řešení své aparatury neutronové instrumentace. Vzhledem k dlouholeté praxi s jejich vývojem a mnoha aplikacím na různých výzkumných reaktorech se jedná o dlouhodobě vyzrále a v praxi ověřené řešení.
Měření koncentrace N16 představuje měření výkonu reaktoru pomocí vyhodnocování koncentrace isotopu N16. Ten vzniká uvnitř reaktoru transmutací kyslíku O16 působením rychlých neutronů, takže jde o integrální měření s vysokou vypovídající hodnotou, které je nezávislé na rozložení aktivní zóny a poloze regulačních tyčí. Toto měření tak řeší fyzikální problém při určování přesné velikosti tepelného výkonu reaktoru (které dosud musí být kompenzováno samostatným měřením). Příčinou dosavadních nepřesností je skutečnost, že systémy, které měří neutronový tok tak činí jen v místech detekčních komor a zde tok může být ovlivňován polohou regulačních tyčí, rozložením a vyhořením aktivní zóny rektoru. Proto je výhodné použít aparatury dataPartner v kombinaci s méně ovlivnitelným systémem měření výkonu reaktoru integrální metodou, pomocí zjišťování koncentrace isotopu N16.
Detektory integrity (neporušenosti) potrubních systémů umožňují provádět v blízkosti reaktoru automaticky kontinuální monitoring neporušenosti potrubních svarů pomocí metody DCPD (direct current potential drop). Použití těchto detektorů je výhodné zejména na energetických reaktorech, kde dochází k dilatacím potrubí, což vede k periodickému namáhání jejich svarů a k možnému vzniku trhlin. Proto je v současnosti potřeba tyto svary pravidelně rentgenovat, což je ovšem spojeno s ozářením pracovníků, kteří rentgenování svarů v blízkosti reaktoru provádějí. Detektory umožňují kontinuální monitoring neporušenosti potrubních svarů a jejich použití bude velmi výhodné a důležité zejména u malých modulárních rektorů SMR, kde vzhledem k jejich velikosti a konstrukčním specifikům nemusejí být svary pro periodické rentgenování ani snadno přístupné.