Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Systémy ochran a řízení jaderných reaktorů zajistí vysokou bezpečnost

Naše systémy, schválené státním dozorem, provozujeme na výzkumných jaderných reaktorech v České republice, v Rakousku a v Polsku. Navrhujeme, projektujeme, vyrábíme, zkoušíme, uvádíme do provozu Ex-core aparatury pro měření neutronového toku v jaderném reaktoru, systémy měření a regulace reaktoru, havarijní řetězce pro rychlé a bezpečné odstavení reaktoru, ruční a automatické řízení výkonu reaktoru, pulty operátorů.

1. Digitální aparatury pro měření neutronového toku

Vlastní digitální aparatury pro měření neutronového toku úspěšně prošly náročnou kvalifikací hardware. Funkční testy prokázaly jejich schopnost spolehlivě pracovat při zemětřesení, úspěšně jsme se utkali s problémem elektromagnetické rušení při měření velmi nízkých proudů, zrychleným tepelným stárnutím, dokládáme minimálně 15ti-letou životnost. Software byl jako zvláštní proces programován speciální metodikou a je kvalifikován pro plnění bezpečnostních funkcí jaderných zařízení.  

Aparatury jsou schopny měřit neutronový tok od jednotlivých impulsů - průletů neutronů při najíždění reaktoru až po 2GW tepelné výkony při speciálních pulsech realizovaných např. na reaktorech TRIGA. Používají různé metody měření – impulsní, proudové i Campbellovu metodu. Hustotu neutronového toku vyhodnocují oproti nastaveným limitům a podají okamžitý povel pro odstavení reaktoru v případě překročení povolených hodnot.

Poskytují provozovatelům reaktoru řadu informací o stavu reaktoru, které zastaralé analogové přístroje neumí a zvyšují komfort obsluhy reaktoru – umožní nasazení automatického regulátoru reaktoru pro automatické řízení výkonu, uchování naměřených dat.

 

2. Havarijní řetězec – SCRAM systémy – analogová klasika v novém hávu

Bezpečnostní reléový systém s redundantním uspořádáním přijímá signály z kanálů měření neutronového toku a ze systému měření a regulace reaktoru a nekompromisně zajistí odpojením magnetů pád tyčí a rychlé odstavení v případě, že jakákoliv hodnota je mimo povolený limit nebo chybí. Je nastaven tak, že případná porucha na reaktoru je bezpečná – vede k jeho odstavení.

 

 

Kontaktujte nás

Zaujal Vás náš produkt? Chcete se dozvědět víc? Máte zájem o prezentaci? Vyplňte formulář, budeme Vás kontaktovat.

Klienti využívající náš systém

Vzbudili jsme Vaše sympatie? Pojďme se potkat.

Rádi komunikujeme, navrhujeme, řešíme, inovujeme, jednáme otevřeně a „stavíme mosty na solidních základech“.

KONTAKTUJTE NÁS